Zaanstad is omgeven door de unieke natuur van het veenweidelandschap. Sinds jaar en dag is het een plek waar weidevogels leven, rietvogels zingen en bijzondere vegetatie het decor is van een steeds verder verstedelijkt gebied. Dit natuurgebied schermt Staatsbosbeheer zo goed mogelijk af om de natuur en de dieren die er leven te beschermen. Op aangewezen plekken en momenten wordt het gebied opengesteld voor recreanten.
Zo zijn er een aantal mooie wandelroutes door de Zaanstreek; het Riettoppad, het Schanszichtpad en het Frans Marspad. Deze wandelpaden worden structureel onderhouden, maar met name de vlonders zijn extra dure voorzieningen waar inmiddels extra onderhoud en dus extra geld voor nodig is.
Daarbij stelt Staatsbosbeheer eenmaal per jaar het Guisveld open voor het evenement ‘Wandelen over Water’. Tijdens het laatste weekend van juni krijgen bezoekers de unieke kans om de veenweidenatuur van de Zaanstreek te beleven en te zien hoe bijzonder het gebied is. Lokale bewoners kunnen op deze manier verbonden blijven met de natuur in de eigen omgeving.
Om zowel de wandelroutes als het evenement ‘Wandelen over water’ mogelijk te maken, zijn financiële middelen nodig waar Staatsbosbeheer geen financiering (meer) voor ontvangt. Met behulp van bezoekers en de (lokale) overheden is Staatsbosbeheer actief om de benodigde bedragen op te halen voor deze recreatieve voorzieningen. De afgelopen twee jaar is er al ruim € 9.000 opgehaald. Van het opgehaalde bedrag zijn nieuwe pontons (kosten ruim € 6.500) aangeschaft voor het jaarlijkse evenement.
Vind jij het ook zo bijzonder om het unieke veenweidelandschap van de Zaanstreek van dichtbij te mogen beleven? Doneer dan nu en doe mee!
Jamie Jenner
Boswachter van dit project